Historie královské kávy

 

 

 

Podívejte se s námi do historie královské kávy Eilles...

 

21. března 1866 - V hanzovním městě Hamburk založil Johann Joachim Darboven společnost J.J.Darboven. Společnost je postavena na inovacích, praží kávový zrna pro domácnosti. Společnost obchodovala nejen s praženou kávou a cukrem, byla inovativní též v distribuci – zasílala malé balíčky kávy a cukru svým zákazníkům poštou.

1869 - Na mezinárodní zahradnické výstavě nabízí J.J.Darboven největší sortiment káv - 144 druhů – roztříděných podle původu a obchodní značky. Vzhledem k velkému vynaloženému úsilí získává J.J.Darboven stříbrnou medaili.

1876 - Pan Darboven - obchodník s kávou - získává občanství a právem se stává občanem hanzovního města Hambuk. K získání tohoto privilegia je nutno prokázat, že se mu obchody daří, rozvíjí a dávají dobré naděje do budoucnosti. 

1895 - Johann Joachim Darboven s manželkou Andrine a svými 24 zaměstnanci slaví stříbrnou svatbu.

1900 - J.J.Darboven provozuje několik dalších obchodů, např. Neuen Wall, Ecke Poststraße či indickou čajovnu, která se stane ihned velmi oblíbenou.

1909 - Zakladatel společnosti Johann Joachim Darboven umírá. V dobře organizované společnosti pokračují jeho synové Arthur a Caesar.

1914-1918 - V době první světové války káva není. J.J.Darboven vyměnil kávu za obiloviny, čekanku, pečené fíky nebo cukrovou řepu. Kávových ideí se však nevzdávají.

1915 - Společnost obdrží ochranou známku „IDEE“. Pouhých dvanáct let později přichází na trh revoluční nápoj s názvem IDEE KAFFEE.

1920 - Přichází roky poznamenané inflací a hospodářskou krizí. Společnost se musí otevřít novým výrobním metodám a mechanizmům trhu. Bratři Srthur a Caesar se v poklidu rozcházejí, Arthur Darboven pokračuje v tradici svého otce, zatímco Caesar zakládá vlastní gastronomickou společnost. Později se však Caesar Darboven vrací zpět do rodiného podniku.

 

 

 

 

Do vedení společnosti přichází Nicholas Darboven a Albert Deneke. V poválečném období se mění životní styl mnoha lidí – hovoří se o osobní svobodě, souznění a harmonii s přírodou.

1927 - Arthur Darboven se snaží nový trend následovat a s profesorem Karlem Lendrichem rozvíjí novou šetrnou metodu zpracování kávy ještě před pražením. Káva si ponechává plný obsah kofeinu a představuje se jako IDEE KAFFE. Na německém trhu si získává velkou oblibu, společnost během dvou let musí výrazně rozšířit výrobu, aby uspokojila stále rostoucí poptávku.

1930 - Caesar Darboven rozšiřuje působnost prodeje též na gastronomii. Během druhé světové války obnovuje společnost zásobování svých zákazníků. Je velkou zásluhou druhé generace Darboven, zastoupené Arthurema  Caesarem, že dali společnosti nový impus v této nejisté době.

1939 - Po druhé světové válce vypukne nedostatek zelené kávy. J.J. Darboven přichází s novým sloganem pro IDEE KAFFE: „Solang IDEE KAFFEE dir fehlt, nimm Koff, dann hast du gut gewählt!

1943 - Budova J.J.Darboven po náletech vyhořela.

1952 - Zemřel Caesar Darboven. V roce 1954 ho následoval Arthur Darboven. Oba se výborně chopili příležitosti dále vést podnik založený jejich otcem. V nelehké době krizí a válek společnost J.J.Darboven vzkvétala.

1960 - Na jaře roku 1960 vstupuje do společnosti současný majitel, Albert Darboven.

1963 - Nicolaus Darboven startuje novou éru reklamních spotů.

1966 - V roce 1966 slaví společnost 100. výročí. Oficiálně bylo vedení J.J.Darboven předáno do čtvrtého pokolení. V tomto roce byla otevřena první dceřiná společnost se sídlem v zahraničí – Amersfoort, Holandsko.

 

1972 - V hamburské čtvrti Billbrook je uvedena do provozu společnost J.J.Darboven

1974 - Nákup pražírny Burkhardt & Imhof, později přejmenované na Burkhof Kaffe GmbH.

1975 - Prohlubování spolupráce s Asociací hotelů a restaurací, podpora úspěšného rozvoje společnosti ve stravovacích službách.

1980 - Rozšíření sortimentu o novou značku Mövenpick.

1985 - Zemřel Nicholas Darboven.

1987 - Zahrnutí značky EILLES do koncernu.

1990 - Vstup na francouzský trh prostřednictvím akvizice společnosti a firmy Warca Brosio.

1991 - Založení dceřinné společnosti J.J.Darboven s.r.o. v České republice.

1993 - Uvedení první FairTrade kávy na trh.

1994 - Uvedení znaky EILLES TEE na gastronomický trh.

1996 - Založení dceřinné společnosti J.J.Darboven s.r.o. na Slovensku.

2002 - Umírá Herbert Darboven. Úspěšně formoval společnost od 60. let a u zákazníků se těšil velké vážnosti a oblibě.

2003 - Zahájení internetového prodeje s dceřinou společnosti gourvita.com.

2009 - Získání ceny FairTrade za průkopnickou práci v této oblasti.

2011 - Rozšíření společnosti o rakouskou firmu J.Hornig GmbH

2016 - Oslava 150letého výročí od založení společnosti. 

Reference

Jiřina L.

„Už při otevření sáčku s kávou Eilles jsem měla pocit, že mám v rukou něco výjimečného.“

Radzden

„Káva mně, dceři i manželovi chutnala a doporučili bychom ji ochutnat i dalším. U nás ji budeme kupovat nadále.“

Aldunka

„Testování s kávou Eilles Gourmet Café byl opravdový zážitek, který jsme si užili s manželem, který je opravdový gurmán. Co se týká kávy, intenzivní vůně se snoubí s luxusním požitkem, nedivím se vyhrála ve volbě spotřebitelů. Ráda doporučím i svým známým, kteří ještě u nás neochutnali.“

barunka26

„Káva je lahodná s intenzivní vůní, chutnala celé rodině.“

JanaV

„…je taková jakoby daleko kvalitnější, daleko intenzivnější než ostatní značky…“

4vladku

„…ve srovnání s jinými instantními kávami je to skutečně královna. Za mě jednička, kterou si budu nadále kupovat…“